Faiz haftası

Bu hafta başta TCMB olmak üzere, ABD ve İngiltere Merkez bankalarının faiz kararlarını takip ediyor olacağız. Piyasa beklentileri Türkiye’de 500 baz puanlık bir artışa işaret ederken, önümüzdeki dönemlerde faiz artışının devam edip etmeyeceğinin de mesajları veriliyor olacak.

169 kez okundu.
Faiz haftası

Bu hafta başta TCMB olmak üzere, ABD ve İngiltere Merkez bankalarının faiz kararlarını takip ediyor olacağız. Piyasa beklentileri Türkiye’de 500 baz puanlık bir artışa işaret ederken, önümüzdeki dönemlerde faiz artışının devam edip etmeyeceğinin de mesajları veriliyor olacak. Seçim sonrası rasyonel zemine iniş için atılan adımlar özellikle son dönemlerde biraz daha hızlanmıştı. Faiz oranlarındaki artış, kredilerde daralmanın takip etmesine rağmen ekonomide henüz bir yavaşlama hissedilmese de, ekonomik normalleşme kavramı oturmaya başladı. Diğer taraftan ise bugün yurtiçinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yurtdışında yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıyı yakından takip ediyor olacağız. Bu toplantıdan sonra çıkacak haberler ve açıklamalar piyasalarda oluşacak yönünde kısa vade açısından belirleyici olacaktır.

ABD tarafında Fed yetkilileri FOMC toplantısı öncesindeki "sessiz dönemine" girerken, piyasalar ürkek davranışlar sergilemeye başladı. FED’in gözüne kestirdiği %2 enflasyon hedefinin hala gerisinde olunmasına rağmen, Eylül ayında pas geçme ihtimali %99 olarak fiyatlanıyor.Ancak yeni gelen verilerin ekonomideki soğuma için beklentilerden daha güçlü gelmesi, gelecekteki faiz artırımları ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ihtimalini hala canlı tutuyor. Tüm küresel piyasaların beklediği toplantı öncesi tahvil piyasalarında global ölçekte sert satışlar görülürken, 10 yıllık tahvil getirisi, 22 Ağustos'ta ulaşılan %4,366 seviyesinin hemen altında %4,3125 seviyesine ulaştı. 2 yıllık tahvil getirisi %5'in üzerine çıktı. ABD borsaları ise günü yatay pozitif tamamladı.

Avrupa tarafında, ECB’nin 25 baz puanlık faiz artışından sonra, İngiltere Merkez Bankası'nın 15'inci kez faiz artırımına gideceği ve politika faizini %5,5'e çekeceği tahmin ediliyor. Enerji maliyetlerindeki yükselişten en büyük darbeyi alan Avrupa’da, enflasyonla mücadele kavramı yapılacaklar listesinin en başında kalmaya devam ediyor.

Çin’de emlak sektöründen yükselen kötü kokular, Hong Kong’dan Avusturalya’ya kadar bütün Asya-pasifik piyasalarında baskı oluşturmaya yetti. Diğer taraftan piyasaları bugün açılan Japonya’da, çip tedarikçilerinin teslimatlarının ertelemelerini istediğini bildiren haberin ardından Asya teknoloji hisselerinde negatif seyir izlendi.

MSCI'nın Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş hisse senedi endeksi %0,3 düştü. Japonya'nın Nikkei borsası çip bağlantılı hisselerdeki büyük kayıpların ağırlığı altında %1,1 geriledi. Hong Kong'da Hang Seng borası %0,3 düşerken, teknoloji hisseleri alt endeksi %0,7 düşüş gösterdi.

Petrol fiyatları, ABD'deki zayıf kaya petrolü üretiminin, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerinden kaynaklanan arz açığına ilişkin endişelerin artırmasıyla yükseliş serüvenine bugün açılışla birlikte devam etti. ABD WTI ham vadeli işlemleri %1 artışla 92,38 dolara yükselirken, küresel petrol göstergesi Brent petrol %0,3 artışla 94,70 dolara yükseldi.

Bugün takip edeceğimiz verilere baktığımızda yurt içinde Hazine ihalesi ve kira sertifikası satışı dışında öne çıkan bir veri bulunmuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Goldman Sachs ev sahipliğinde yatırımcılarla yapacağı toplantıdan çıkan sonuçlar takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi final tüketici fiyatları ve ABD konut başlangıçları öne çıkıyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi gelirlerini artırmak için üç alana yoğunlaşacak. E-ticaret siteleri üzerinden yemek siparişlerinde ve kayıt dışı POS ile satışlarda belge düzenlenmediğini tespit eden Bakanlık ayrıca işletmelerin KDV tahsilatı ile beyanı arasında fark olduğu belirledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, iki ayrı borçlanma ihalesi gerçekleştirdi. Hazine, ihalelerde toplam 10 milyar 978,1 milyon TL borçlandı. İhaleler öncesinde kamu kuruluşlarına ve piyasa yapıcılarına yapılan 25 milyar 500 milyon TL net rekabetçi olmayan tekliflere (ROT) satışlarla birlikte toplam satış tutarı 36 milyar 478.1 milyon TL'ye ulaştı.

ABD Hazine Bakanlığının verilerine göre, ülkenin borcu 33,04 trilyon dolara ulaştı. ABD Kongresinin, 2023 mali yılının sona ereceği eylül sonunda yeni bir geçici bütçeyi geçirerek hükümetin kapanmasını önlemeye çalıştığı bir dönemde, ülkenin borcu tarihi seviyelere yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin bir gerileme sürecine girdiğine dair herhangi bir işaret görmediğini söyledi. Bununla birlikte Yellen, Kongre'nin hükümeti ayakta tutacak yasaları geçirememesinin ekonomideki ivmeyi yavaşlatma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD'de güçlü bir iş gücü piyasası olduğuna vurgu yaparken; "Çalışanların kazançlarını elde edebilmeleri önemli. İş gücü piyasası ciddi bir işten çıkarma olmaksızın soğuyor" dedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Avrupa Birliği işletmelerinin Çin'in veri yasaları konusunda endişeli olduğunu, bu yasaların "netlikten yoksun" olduğunu ve şirketlerin geçmesi gereken "uzun süreçler" bulunduğunu söyledi.

Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Country Garden Holdings geri ödemelerini uzatmak istediği sekiz yerel tahvilden sonuncusu için de tahvil sahiplerinin onayını kazandı.

BlackRock Investment Institute (BII), Çin'in emlak sektörüne ilişkin endişeleri ve teşviklerin sınırlı desteğini gerekçe göstererek Çin hisse senetleri için tavsiyesini "ağırlığını artır"dan "nötre" düşürdü.

Adra GYO payları 20 Eylül tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak Reeder payları 21 Eylül tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak. Hat-San payları 22 Eylül tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak.

Kaynak A1 Capital

Hibya Haber Ajansı

Faiz haftası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzlanda'da yeni volkan patlaması başladı
İzlanda'da yeni volkan patlaması başladı
Baerbock: Irkçılığın toplumumuzda yeri olmamalıdır
Baerbock: Irkçılığın toplumumuzda yeri olmamalıdır