Frankfurt delegasyonu Eskişehir'i ziyaret etti

Eskişehir’in kardeş şehri Almanya’nın Frankfurt şehri delegasyonu, gerçekleştirilen şehir gezisinde hayata geçirilen şehircilik projelerine ve turistik tesislere hayran kaldıklarını ifade etti.

113 kez okundu.
Frankfurt delegasyonu Eskişehir'i ziyaret etti

2013 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Frankfurt Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan “Kardeş Şehir Protokolü” ile 10 yıldır iki şehir arasında devam eden verimli iş birlikleri ziyaretler ile güçlenmeye devam ediyor. Eskişehir’de kardeşliğin 10. yıl onuruna Frankfurt Meydanı açılışı ve bir dizi temas için Eskişehir’e gelen Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Mike Josef, Meclis Başkanı Hilime Arslaner, başkan yardımcıları ile beraberindeki heyet kent gezisi yaptı.

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ve Eskişehir Hamam Müzesi’ni ziyaret eden Frankfurt delegasyonu müzeleri çok beğendiklerini belirtti. Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef, dünya tıp tarihine geçen Türk bilim insanlarının balmumu heykellerini yakından incelerken aşı çalışmaları ile milyonlarca insanın hayatını kurtaran, BioNTech şirketinin kurucuları Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin balmumu heykellerinin de fotoğraflarını çekti.

Heyet daha sonra Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na geçti. Burada düzenlenen park gezisi sonrası Masal Şatosu, Bilim Deney Merkezi, Hayvanat Bahçesi ve Su Altı Dünyasını inceleyen heyet Eskişehir’i çok beğendiklerini ifade ettiler. Gezi boyunca heyete, şehrin tarihi ve Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği başarılı şehircilik projeleri hakkında bilgiler verildi.

Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef, hayata geçirilen projelerden çok etkilendiğini belirterek, “Eskişehir’den fazlasıyla etkilendiğimi belirtmem gerekiyor. Eskişehir harika bir yer. Sayın Başkan Büyükerşen’in hayata geçirdiği bu güzel projelerden derinden etkilendim. Eskişehir ile 10 yıldır devam eden kardeşlik bağlarımız güçlenerek devam edecek. Eskişehir’de bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu güzel ev sahipliği için tekrar teşekkür ederiz.” dedi. Gezi sonrası Anadolu Üniversitesi’ni ziyaret eden ve Haller Gençlik Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gençlik çalışmaları hakkındaki sunuma katılan Frankfurt delegasyonu, İstanbul’da bir takım temaslarda bulunmak üzere Eskişehir’den ayrıldı.

 

Hibya Haber Ajansı

Frankfurt delegasyonu Eskişehir'i ziyaret etti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
Lahbib: Gazze için müzakereler acilen yeniden başlamalı
Lahbib: Gazze için müzakereler acilen yeniden başlamalı