Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Moskova'da

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova’da Rus mevkidaşi Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

67 kez okundu.
 Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Moskova'da

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova’da Rus mevkidaşi Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi olan Wang Yi, görüşmede iki devlet başkanının liderliğinde ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişme eğilimi korunduğunu, somut iş birliğinin derinlemesine geliştirildiğini, beşeri temasların renklendiğini ve vatandaşlar arasındaki değişim hızla arttığını belirtti. Wang, kalıcı dostluğa yönelik, kapsamlı stratejik koordinasyona ve karşılıklı yarara dayalı Çin-Rusya ilişkilerinin iki ülkenin kalkınmasına yardımcı olacağını ve iki halka yararlar getireceğini dile getirdi.

Wang Yi, bağımsız dış politika izleyen Çin ile Rusya arasındaki iş birliğinin herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığını ve üçüncü taraflardan etkilenmeyeceğini yineledi. BM Güvenlik Konseyi’nin 2 daimi üyesi olan Çin ve Rusya’nın küresel istikrarın korunmasında önemli görevleri bulunduğuna işaret eden Wang Yi, iki ülkenin çağın gelişme trendine göre uluslararası yükümlülüklerini yerine getirerek ve stratejik iş birliğini güçlendirerek gerçek çok taraflılığı koruması ve daha adil bir küresel yönetişimi sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen mart ayında Rusya’ya yaptığı ziyareti hatırlatarak iki liderin ikili ilişkilerin geleceğini yönlendirdiğini kaydetti. Rusya’nın Çin’le birlikte kalkınma stratejilerini kenetlemeye, her alandi iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca BM, Shanghai İş Birliği Örgütü gibi çok taraflı çerçevelerdeki koordinasyonu güçlendirmeyi temenni ettiklerini söyledi.

İki dışişleri bakanı, BRICS’in genişleme sürecini takdirle değerlendirip, diğer ülkelerle birlik içinde ortak kalkınma arayışında bulunan bir BRICS platformu oluşturmaya istekli olduklarını vurguladı.

Lavrov, Ukrayna sorunundaki tutumları hakkında bilgi verdi ve tüm tarafların hassasiyetlerine saygı gösteren Çin’in tutumunun çatışmanın kökünden çözülmesine yardımcı olacağını ve Rusya’nın diyalog ve müzakerelere açık olduğunu kaydetti. Wang Yi, Çin’in kendi tarzıyla yapıcı rol oynamaya devam edeceğini belirtti.

İki bakan, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunları da ele aldı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Moskova'da
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. Eker I Run katılımcıları rekora koştu
10. Eker I Run katılımcıları rekora koştu
Toprak Razgatlıoğlu’ndan Portekiz’de üç podyum
Toprak Razgatlıoğlu’ndan Portekiz’de üç podyum