Arap ve İslam ülkelerinin ortak ziyareti Çin’e duyulan güvenin işareti

Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyet, 20-21 Kasım günlerinde Çin'i ziyaret etti.

85 kez okundu.
Arap ve İslam ülkelerinin ortak ziyareti Çin’e duyulan güvenin işareti

Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyet, 20-21 Kasım günlerinde Çin'i ziyaret etti. Heyetin üyeleri arasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah el-Suud, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ve İslam İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha yer aldı.

Arap ve İslam ülkeleri ortak heyetinin Çin ziyareti, Filistin-İsrail sorununun çözümünde Çin’in tarafsız tutumuna duyulan güvenin bir göstergesi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning söz konusu ziyaret hakkında yaptığı açıklamada, en son Filistin-İsrail çatışmasının başlamasından bu yana Çin ile Arap ve İslam ülkelerinin çoğunluğunun ateşkes ve çatışmaların durdurulması, sivillerin korunması, insani yardımın ulaştırılması ve “iki devletli çözüm” konusunda tavırlarının oldukça tutarlı ve net olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Arap dünyasından gelen hakkaniyetli çağrıları Çin’in takdir ettiğini belirterek, Arap ve İslam ülkelerinin diplomatik çabalarını ve çözümde daha büyük bir rol oynamalarını Çin’in desteklediğini söyledi.

Arap ülkeleri ile Çin arasındaki dostluk ilişkileri uzun bir geçmişe sahiptir. Çin, Arap ve İslam dünyasında güvenilir bir imaja sahiptir. 

Arap Birliği Genel Sekreteri sözcüsü Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Çin’in kalkınması, Arap ülkeleri dahil dünya ülkelerine gelişme fırsatları sağladı. Dünyadaki barış ve refahın korunmasına katkıda bulunan Çin, Arap ülkelerinin güvenilir bir dostudur.” ifadelerini kullandı.  

Son yıllarda, Çin’in Ortadoğu bölgesinde etkisi arttı. Çin’in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol Girişimi ile “Çin ve Arap ülkeleri arasındaki kader birliğinin oluşturulması” gibi inisiyatifler, Arap ülkeleri tarafından takdirle karşılandı. Çin, Ortadoğu bölgesindeki istikrar ve refahın korunmasına büyük katkıda bulunmaya devam ediyor. Çin’in Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde arabuluculuk yapması, en iyi örneklerden birini teşkil etti. Çin’i ziyaret eden Arap ve İslam ülkeleri ortak heyeti, Çin’in Ortadoğu bölgesinde oynadığı olumlu rol ve gösterdiği tarafsız tutumu övgüyle değerlendiriyor. 

 Filistin ile İsrail arasında çatışmaların meydana gelmesinden bu yana, çoğu çocuk ve kadın en az 14 bin 400 kişi yaşamını yitirdi. Filistin krizinin nihai çözümü, “iki devletli çözüm” ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır. Filistin ve İsrail’in bir an önce masaya oturması için uluslararası toplum daha büyük çaba göstermelidir. Çin, Filistin sorununun çözüm sürecinde Arap ve İslam ülkeleri dâhil olmak üzere tüm ilgili taraflarla ortak çaba göstermeye devam edecek. 

Hibya Haber Ajansı

Arap ve İslam ülkelerinin ortak ziyareti Çin’e duyulan güvenin işareti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere Başbakanı Sunak:
İngiltere Başbakanı Sunak: "Göç çok yüksek"
Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi McCullagh’ı kabul etti
Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi McCullagh’ı kabul etti