Culhacılık, kurulan atölyelerde geliştiriliyor

ŞANLIURFA - 11.02.2024 - HİBYA - Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın girişimleriyle Coğrafi İşaret Belgesi alınan culhacılık, kurulan atölyelerde geliştiriliyor. Ustalar tarafından yaşatılan geleneksel el sanatı olan culhanın Türkiye’de ve dünyada tanıtılması hedefleniyor.

105 kez okundu.
Culhacılık, kurulan atölyelerde geliştiriliyor

Haliliye Belediyesi, Şanlıurfa’nın geleneksel el sanatlarını yaşatmaya ve tanıtmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın talimatlarıyla kurulan Geleneksel El Sanatları Merkezinde (GESEM), Şanlıurfa’nın unutulmaya yüz tutmuş el sanatları icra ediliyor.

Burada ustalar tarafından ahşap oymacılığı, bakır işleme, tesbihçilik ve eski sanatlardan olan culhacılık ayakta tutuluyor. Usta-çırak ilişkisiyle mesleklerin kaybolmaması için yeni öğrenciler yetiştirilirken, bu meslekleri yaşatarak sahip çıkan Haliliye Belediyesi’nin adımıyla 2021 yılında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ve Marka Tescil Belgesi alınan Culhanın daha geniş kitlelere tanıtılması hedefleniyor.

Şanlıurfa’nın en eski el sanatlarından biri olan culhanın unutulmaması için çalışmalarını sürdüren Haliliye Belediyesi, hayata geçirdiği Culha Atölyesi ile seri üretim yapıyor. İçerisinde 10 adet dokuma tezgahının yer aldığı Culha Atölyesinde bir yandan yeni ustalar yetiştirilirken, bir yandan da culha kumaşı çeşitli el emekleriyle sergilenmek üzere hazırlanıyor.

Hibya Haber Ajansı

Culhacılık kurulan atölyelerde geliştiriliyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli muharip uçak “KAAN” ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Milli muharip uçak “KAAN” ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Kıymetliler kazançlı bir gün yaşadı
Kıymetliler kazançlı bir gün yaşadı