Veri odaklı bir hafta

Yeni haftada piyasaları veri akışının yoğun seyrettiği bir gündem bekliyor. Bu kapsamda bugün yurt içinde işsizlik oranı açıklanacak.

92 kez okundu.
Veri odaklı bir hafta

Yeni haftada piyasaları veri akışının yoğun seyrettiği bir gündem bekliyor. Bu kapsamda bugün yurt içinde işsizlik oranı açıklanacak. İşsizlik oranı son olarak %9 olarak gerçekleşmişti. Yarın ise Aralık ayı cari işlemler dengesini takip edeceğiz. Ağustos 2023’ten bu yana iyileşen 12 aylık birikimli cari açık son olarak Kasım ayında 50 milyar doların altına inmişti. Aralık ayı rakamları ile bu iyileşmenin devam ederek 47 milyar doların altına inilmesi bekleniyor. Yılın ilk Enflasyon Raporu’nun ardından Cuma günü ise piyasa katılımcıları anketini izleyeceğiz. Ankette hem yılsonu enflasyon tahmininin hem de para politikası açısından daha net bir tablo ortaya koyan 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon tahmininin ne yönde değiştiğini takip edeceğiz Son ankette yıl sonu tahmini %42 seviyesinde bulunurken 12 sonrasına ilişkin tahmin ise %39,1 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan Şubat ayında 200 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 250,2 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı planlayan Hazine bu hafta gerçekleştireceği 4 ihraç ile Şubat ayı programına devam edecek. Yurt dışında ise haftanın ana konu başlığını yarın açıklanacak olan Ocak ayı ABD TÜFE rakamı oluşturuyor.

TL: TCMB geçen hafta yayımladığı Enflasyon Raporu’nda kısa vadede faiz oranlarında değişiklik planlamadığına işaret ederken TL’nin ise sınırlı değer kayıplarına devam ettiğini gördük. Bu kapsamda USD/TL kuru haftayı %0,7’ye yakın yükselişle noktaladı. Enflasyonda yılın ilk yarısında yukarı yönlü eğilimin devam etmesinin beklendiğini ve bu noktada TCMB’nin Mayıs ayında yıllık bazda %73 oranında enflasyon rakamı öngördüğünü düşünürsek kurda son dönemde olduğu gibi hafif yukarı yönlü eğilimin sürmesi sürpriz olmayacaktır.  Haftanın son işlem gününde makroekonomik veri tarafında ise sanayi üretimi rakamlarını takip ettik. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Aralık'ta bir önceki yılın aynı ayına göre %1,6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Aralık'ta bir önceki aya göre %2,4 artış gösterdi. 

Borsa İstanbul: Son iki işlem gününde 9000 puan seviyesinin üzerini test eden BIST-100 endeksi Cuma günü bu noktanın üzerinde kapanış yapmayı başardı. Haftalık kazanımı %4,4 olan BIST-100 küresel ölçekte bakıldığında bir kez daha en iyi performansı gösteren endeksler arasında yer aldı. Özellikle orta uzun vadeli bir perspektif ile bakıldığında güçlü bir potansiyel görmeye devam ediyoruz. Ancak net bir geri dönüş sinyali olmasa da kısa vadede teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde seyrederek düzeltme riskini canlı tuttuğunun da altını çizmek isteriz. Bu hafta hisse senetleri açısından en önemli konu başlıklarından birini ise çeyreksel bazda yapılan MSCI ve FTSE endeks güncellemeleri oluşturuyor. MSCI’ın bugün FTSE’nin ise Cuma günü gözden geçirme sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 9855 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 9787, 9708, 9639 ve 9560 destek olarak izlenebilir. 9924, 10003, 10072 ve 10151 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 31,2 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 31,169, 31,1065, 31,044 ve 30,9815 destek olarak izlenebilir. 31,231, 31,2935, 31,356 ve 31,4185 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak Ünlü&Co

Hibya Haber Ajansı

Veri odaklı bir hafta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere’den Ukrayna’ya 245 milyon euroluk yeni yardım paketi
İngiltere’den Ukrayna’ya 245 milyon euroluk yeni yardım paketi
HÜDA PAR'dan Suruç yolunda tabutlu eylem
HÜDA PAR'dan Suruç yolunda tabutlu eylem