Ticaret Bakanlığı, "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı" projesine onay verdi

Ticaret Bakanlığı, ‘Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Kararı’nı yürürlüğe koyarak önemli bir projenin hayata geçirildiğini duyurdu.

118 kez okundu.
Ticaret Bakanlığı,

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı dünya ticaretinin yön değiştirdiği, tedarik zincirlerinin yeniden kurulduğu, ticaret rotalarının baştan kurgulandığı bu dönemdeTürkiye'nin, uluslararası ticaretteki yarışa karşı coğrafi konumu ve üretim maliyetinin avantajları ile rekabet edebilecek yenilikleri ve politikaları hayata geçiriyor.

Bakanlık tarafından, ülke ekonomisinin dünya ticaretinden daha fazla pay almasını ve Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar” yürürlüğe konularak önemli bir destek mekanizmasının hayata geçirildiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Karar kapsamında Avrupa’da 4 adet; Trieste (İtalya), Sete, Marsilya, (Fransa), Tarragona, Barselona (İspanya) ve Hamburg (Almanya) gibi Avrupa’nın en önemli liman şehirlerini kapsayacak şekilde. ABD’de ise, Chicago merkezli ve New Jersey merkezli olmak üzere iki adet YLDA projesine onay verilmiştir. Chicago merkezli projede 1 merkez depo ve 10 cep depo öngörülürken, New Jersey merkezli projede 1 merkez depo ve 9 cep depo yapılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla; Chicago ve Los Angeles ile New Jersey, Long Beach, Houston ve Savannah’ta yer alan depolar aktif olarak hizmet vermektedir.

Destek mekanizması olarak tamamen yeniden tasarlanan ve kurgulanan YLDA çerçevesinde, tedarik zincirinin önemli bir bileşeni olan yurtdışı lojistik dağıtım ağlarının baştan sona bir sistem olarak ele alınması ve aşamalarına göre desteklenmesi öngörülmüştür. Anılan destek mekanizması ile yurt dışında ilk kez kurulacak tesislerin ve uçtan uca tüm lojistik süreçlerin yönetilmesini teminen bu tesisler ile entegre çalışacak dağıtım ağının, cep depoların ve bu ağın işletilmesine yönelik kurulum, destek, bakım, bilişim sistemleri, teknik donanım ve dekorasyon giderleri, yatırım, ruhsat ve izin giderleri, bunlarla ilgili hukuki danışmanlık giderleri desteklenecektir.

Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı, ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlayacak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin edecek ve önemli pazarlardaki ihracatımızı hem sürekli kılacak hem de pazar payımızın yüksek olduğu yerlerde kalıcılığımızı sağlayacak altyapı imkanlarını sağlayacaktır. Bu sayede hem mal ihracatımızın artırılması, hem de lojistik ve taşımacılık sektörümüzün dünya çapında rekabet edebilir düzeye gelmesi amaçlanmaktadır.

Türk ihraç ürünlerine ilişkin depolama, yükleme ve boşaltma, elleçleme, sevkiyat, kargo birleştirme ve bölme ve ilgili ülkenin iç kesimlerine dağıtımı hizmetlerini tek noktadan sunacak olan yurt dışı lojistik dağıtım ağları sayesinde yurtdışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi sağlanacaktır. Böylece hızlı gümrükleme ve doğru iade lojistiği ile ihracata yönelik hedef pazarlarda müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliği artırılarak kaliteli ve hızlı katma değerli hizmet sunumu ile ülkemiz rekabette öne çıkacaktır. Sonuçta, sunacakları uçtan uca ve dijitalleştirilmiş çözümlerle ülkemizin e-ihracat operasyonlarının geliştirilmesinde ve hızlandırılmasında da önemli rol oynayacaktır.''

Hibya Haber Ajansı

Ticaret Bakanlığı "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı" projesine onay verdi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'in yardım kuyruğundaki Filistinlileri vurmasına tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'in yardım kuyruğundaki Filistinlileri vurmasına tepki
ABD Başkanı Biden, Teksas'a gidecek
ABD Başkanı Biden, Teksas'a gidecek