"2024'te Ticari Hayatı Etkileyebilecek Riskler ve Alacak Sigortası" toplantısı düzenlendi

Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) Allianz Trade iş birliği ile "2024'te Ticari Hayatı Etkileyebilecek Riskler ve Alacak Sigortası" toplantısı düzenlendi.

93 kez okundu.

Küresel ekonomi, 2024 yılında ticari hayatta yaşanabilecek gelişmeler, iş insanlarını bekleyen riskler ve alacakları güvence altına alma yöntemlerinin konuşulduğu toplantının özel oturum konuğu Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ oldu.

Toplantının açılışında konuşan ve 2024 manzarasının iç açıcı olmadığını vurgulayan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Ülke olarak 2024 yılında sırtımızdaki tüm bu yüklerin üzerine hala kanayan deprem yaralarını sırtlanmış şekilde yol alıyoruz… GTO olarak bu süreçte; paydaşlarımızla, üyelerimizle, çalışanlarımızla yaraları sarmanın, acıya ortak olmanın, daha güvenli bir gelecek inşa etmenin çabası içerisindeydik. Hala da bu çabayı sürdürüyoruz.” dedi.

Çabalarının karşılık bulabilmesi için öngörülebilirlik, istikrar ve güvene ihtiyaç duyduklarının altını çizen Yıldırım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Enflasyon tarafında atmamız gereken adımları atıyoruz ancak bu yeterli değil. Enflasyonun düşürülebilmesi için para ve maliye politikasının birlikte yürütülmesi gerekiyor.  Ayrıca enflasyonu düşürmenin yanında; kurumlara, hukukun üstünlüğüne ve finansal istikrara olan güveni yeniden tesis etmemiz lazım.”

Ekonomik açıdan zorlu geçmesi beklenen 2024 yılında karşılaşılabilecek riskleri öngörmenin ve bu risklere karşı önlem almanın son derece kritik olduğunu ekleyen Başkan Yıldırım, “Alacak sigortası da işletmelerin bu risklere karşı korunmasında önemli bir araçtır. Ticari alacaklarımızın, nasıl riske girdiğini pandemide ve depremde gördük. Enflasyonist baskının riskine ülke olarak zaten hiç yabancı değiliz. Kısacası güvence altına alınmamış alacaklar, işletmelerimiz için ciddi mali risk oluşturabilir.” ifadelerini kullandı.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ın ardından kürsüye gelen Allianz Trade Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürcan Köseoğlu, “Ticari Risklere Karşı Alacakların Güvencesi” konulu sunum yaparak ticari işletmelerin nakit akışları ve alacaklarını güvence altına alabilecekleri yöntemler, yurt içi ve yurt dışında müşteri riskinin takibi, potansiyel müşteriler hakkında istihbarat elde etme, mevcut ve yeni pazarlarda ticari fırsatların güvenli takibi, poliçeye bağlı finansman olanakları, firmalar için esnek finansman seçenekleri gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Hibya Haber Ajansı

"2024'te Ticari Hayatı Etkileyebilecek Riskler ve Alacak Sigortası" toplantısı düzenlendi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere’den Ukrayna’ya 245 milyon euroluk yeni yardım paketi
İngiltere’den Ukrayna’ya 245 milyon euroluk yeni yardım paketi
HÜDA PAR'dan Suruç yolunda tabutlu eylem
HÜDA PAR'dan Suruç yolunda tabutlu eylem