Estonya Başbakanı Kaja Kallas Rusya'nın "arananlar listesi"nde

Rus muhalif site Mediazona, Rusya İçişleri Bakanlığı'nın aranan kişiler listesini yayınladı. Listede Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı politikacı yer alıyor.

70 kez okundu.
Estonya Başbakanı Kaja Kallas Rusya'nın

Stockholm, 13 Şubat (HİBYA) – Rus muhalif site Mediazona, Rusya İçişleri Bakanlığı'nın aranan kişiler listesini yayınladı. Listede Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı politikacı yer alıyor.

Listede çok sayıda Ukraynalı askeri liderin yanı sıra, Rus hükümetinin suç işlediğinden kuşkulandığı Avrupalı politikacılar da yer alıyor. Listedeki tek başbakan ise Estonya Başbakanı Kaja Kallas. Böylece Rusya ilk kez başka bir ülkenin görevdeki bir başkanına adli soruşturma açmış oldu.

Kallas'ın ne için arandığı açık olmamakla birlikte, anonim bir resmi kaynağa atıfta bulunan Rus haber ajansı Tass'a göre bu durum Estonyalı yetkililerin Sovyet anıtlarını söküp yok etmesiyle bağlantılı.

Rus yetkililerin ayrıca Estonya Devlet Bakanı Taimar Peterkop, Litvanya Kültür Bakanı Simonas Kairys ve Letonya parlamentosu Saeima üyelerini arananlar listesine aldığı belirtidi.

Toplamda arananlar listesinde 95.000'den fazla kişi var. Listede çoğunlukla Rus vatandaşları yer alıyor.

Hibya Haber Ajansı

Estonya Başbakanı Kaja Kallas Rusya'nın "arananlar listesi"nde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli muharip uçak “KAAN” ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Milli muharip uçak “KAAN” ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Kıymetliler kazançlı bir gün yaşadı
Kıymetliler kazançlı bir gün yaşadı