Ankara Kent Konseyi’nden seçim sonrası ilk mesaj

Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 2024 yerel seçim sonuçlarının ardından yayımladığı mesajda , kardeş kent konseylerinin başarılarının da katkısıyla hep birlikte demokratik katılımın Türkiye’nin geleceği olduğunu göstermenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

102 kez okundu.
Ankara Kent Konseyi’nden seçim sonrası ilk mesaj

Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz, 2024 yerel seçimlerinin sonuçlanmasının ardından bir mesaj yayımladı.

Yılmaz mesajında; kent konseylerinin, Türkiye’nin demokratik katılımcılık alanındaki en önemli resmi mekanizması olduğuna vurgu yaptı.

1992 Rio Uluslararası Çevre Konferansı sonrasında Türkiye’nin bu alana katkısı olarak ortaya çıkan ve daha sonra Belediye Kanunu’nun 76. maddesiyle kent konseylerinin yasallık kazandığına işaret eden Yılmaz, kent konseylerinin geçen süre içerisinde sürdürülebilir kalkınmadan iklim değişikliğine, hemşerilik hukukundan kentli haklarına, çevre savunusundan yerel şeffaflık ve hesap verilebilirliğe kadar pek çok konuda iz bırakan çalışmalara imza attığını belirtti.

Yılmaz, “Ortak akıl, yatay örgütlenme, farklılıkların bir arada demokratik birlikteliği, kapsayıcılık ilkeleriyle tamamen gönüllüğe dayalı sivil bir platform olarak ortaya çıkan kent konseyleri, kentlerimizin sorunlarına çözüm olacak yerel politikaların kentlerin paydaşları tarafından eşitlikçi ve tarafsız bir biçimde tartışılabilmesine olanak sağlamıştır.” dedi.

Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2019 yerel seçimlerinde Sayın Mansur Yavaş’ın, “katılımcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkeleriyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesi önemli bir milat olmuştur. Mansur Yavaş’ın tam desteğiyle 2019 yılı haziran ayında Türkiye’deki en etkin, yaygın ve başarılı kent konseyini kurmak için yola çıktık.”

Hibya Haber Ajansı

Ankara Kent Konseyi’nden seçim sonrası ilk mesaj
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce'den Semt77 Yalovaspor’a tebrik
İnce'den Semt77 Yalovaspor’a tebrik
Şanlıurfa'da denetimler bayramda da devam etti
Şanlıurfa'da denetimler bayramda da devam etti