MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Bodrum’u ziyaret etti

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünde görevi yeni devralan Yılmaz Şengül çalışmalara başladı.

71 kez okundu.
MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Bodrum’u ziyaret etti

Şengül, Muğla’nın en büyük su sorununun yaşandığı Bodrum’u ziyaret ederek bölgelerde incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Şengül, bölgede yaşanan su sorunlarını bildiğini ve bununla ilgili alternatif kaynak oluşturmak için çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, yeni sezonda Yarımada’da su sorunu yaşanmaması için tüm güçleriyle çalışacaklarının sözünü verdi.

Muğla’da en büyük içme suyu sorununun Bodrum’da olduğuna dikkat çeken Şengül, “Geyik Barajı’nın kapasitesi 40 milyon metreküp ancak şuan yüze 55 dolaylarında su bulunuyor. Normal şartlarda bu mevsimde en az yüzde 70 seviyesinde su olması gerekiyor. Baktığımızda hem seviye düşük hem de barajdan Yeniköy Termik Santrali de su alıyor. Bodrum’un su ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Mumcular Barajında su oranı yüzde 17 seviyesinde. Bu şartlarda alternatif su kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Bu nedenle çözüm üretmek amacıyla incelediğimiz farklı alternatif su kaynakları var.” dedi.

Gerekli revizyon ve ek projelerle Bodrum’a verilen içme suyu miktarını artıracaklarına vurgu yapan Şengül, sözlerini şöyle tamamladı:

“Baraj kapasitesi ve Güvercinlik İAT Kapasitelerinin artmasıyla bölgeye verilen su miktarından da artış yaşanacak ayrıca Ekinanbarı ve Turgutreis’te tuzlu suyu arıtmak için desalinasyon tesisi kuracağız. Yine su yetersizliğine çare olması için Nam Nam ve Dalaman çayı alt havzalarından su transferi yapacağız ve kurum olarak bu projeler için çalışmayı sürdüreceğiz.” 

 

Hibya Haber Ajansı

MUSKİ Genel Müdürü Şengül Bodrum’u ziyaret etti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asya-Pasifik piyasalarında kayıplar Cuma açıklanacak veriler öncesinde büyüdü
Asya-Pasifik piyasalarında kayıplar Cuma açıklanacak veriler öncesinde büyüdü
Katz: ABD'nin İsrail'den daha büyük bir dostu yoktur
Katz: ABD'nin İsrail'den daha büyük bir dostu yoktur