Kıymetlilerin tamamı yeşilde

Altın geçtiğimiz hafta elde ettiği kazançla birlikte son üç ayın en iyi performans gösterdiği haftayı yaşadı.

134 kez okundu.
Kıymetlilerin tamamı yeşilde

Altın geçtiğimiz hafta elde ettiği kazançla birlikte son üç ayın en iyi performans gösterdiği haftayı yaşadı. 2323 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta boyu pozitif seyir hallinde seyrederken asıl güç kazanımını istihdam verisi sonrası elde etti. Haftanın son gününde takip edilen veride FED’in yüksek faiz politikasının netice verdiğini işaret ederek istihdam piyasasının zayıfladığı gözlemlendi. Artış hızında yavaşlama gözlemlenen tarım dışı istihdam verisiyle birlikte ABD ekonomisinin işsizlik oranı yüzde 4,1’e yükselmiş oldu. Bu veri akışı sonrası 2024 yılı bitmeden FED’in faiz indirimlerine gideceğine dair beklentileri artarken altın da bu beklentiden değer kazanımıyla çıktı. 2391 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan sarı maden, yüzde 2,8 değer kazanımıyla haftayı tamamlamış oldu.

Gümüş geçen hafta elde ettiği kazançla haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, yukarı doğru gitme arzusunu gösterdiği bir haftayı daha geride bıraktı. 29,10 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, hafta boyu bir trend içerisinde hareket etti. Haftayı 31,22 dolar/onstan tamamlayan beyaz maden, yüzde 7 kazancı hanesine yazarak, son iki ayın en yüksek seviyesinden kapanış yapmış oldu.

Platin de geçtiğimiz hafta elde ettiği kazançla birlikte kıymetli maden rallisine payına düşeni aldı. 997 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan platin, 1028 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 3,1 kazanç elde etti ve 1000 dolar/onsun üzerine döndü.

Paladyum geçen hafta elde ettiği yüzde 6’nın üzerinden kazançla birlikte, 1000 dolar/onsun üzerine dönmeyi başardı. Özellikle çip yatırımlarındaki artış haberiyle birlikte paladyumda talep artış beklentisiyle güç kazanarak geçtiğimiz haftayı 1026 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 6,4 kazancı hanesine yazdı. 

Kaynak Troy

Hibya Haber Ajansı

Kıymetlilerin tamamı yeşilde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın "İsrail" kararına destek