Altın fiyatları kar realizasyonu ile Mayıs zirvesinden geriledi

İstanbul, 8 Temmuz (Hibya) - Altın fiyatları, Eylül ayında ABD'nin faiz oranlarını düşüreceği yönündeki beklentilerin artmasıyla bir önceki seansta son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından Pazartesi günü önemli bir ölçüde yükseldi. Analistlere göre, bu yükseliş yatırımcıların portföyleri üzerinde önemli bir etki yaratabilir.

118 kez okundu.
Altın fiyatları kar realizasyonu ile Mayıs zirvesinden geriledi

Spot altın Cuma günü 22 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldikten sonra yüzde 0,8 düşerek ons başına 2.371,70 dolar oldu. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,7 düşüşle 2.379,90 dolara geriledi. Cuma günü açıklanan veriler işsizlik oranının 2-1/2 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,1'e ulaştığını göstererek ABD işgücü piyasasının daha yumuşak olduğuna işaret etti.

Altın, içinde bulunduğumuz takvim yılında şu ana kadar diğer tüm varlık sınıflarından daha iyi performans göstererek fiziksel cazibesini korudu ve önemli getiriler sağladı. 2024 yılının başında spot altının fiyatı ons başına 2.062 dolar iken, şu anda yüzde 16'lık bir artışla ons başına 2.391 dolar olarak değerlendiriliyor. Hatta Nisan ortasında ons başına 2.450 dolarla yeni bir zirveye ulaştı.

Orta Doğu ve Ukrayna'daki savaşlar da dahil olmak üzere jeopolitik gerilimler, altının bir yatırım olarak cazibesini önemli ölçüde artırdı. Bu durum, küresel olayların piyasa eğilimlerini şekillendirmedeki önemli rolünün altını çizmekte ve yatırımcılara altın fiyatlarını anlamaları için daha geniş bir bağlam sağlıyor.
 

Hibya Haber Ajansı

Altın fiyatları kar realizasyonu ile Mayıs zirvesinden geriledi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın "İsrail" kararına destek