AKP'li Albayrak'ın icraatları: Akraba firmalara davet, yapılmayan işlere ödeme

Halfeti Belediyesi, bir dönem kayyım bir dönem de AKP'den belediye başkanlığı yapan Şeref Albayrak hakkında "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

774 kez okundu.
AKP'li Albayrak'ın icraatları: Akraba firmalara davet, yapılmayan işlere ödeme

Halkların Demokratik Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Halfeti Belediyesi, 2016-2019 yılları arasında kayyımlık ve 2019-2024 yılları arasında ise AKP'den belediye başkanlığı yapan Şeref Albayrak hakkında 3 ayrı suç duyurusunda bulundu. Halfeti Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurularından, Albayrak’ın "ihaleye fesat karıştırmak" "edinim ifasına fesat karıştırmak", "görevi kötüye kullanmak" "kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olmak" ve "resmi belgede sahtecilik" suçları işlediği belirtildi. 
 
3 AYRI İHALENİN DAVETLİLERİ DE AKRABA 
 
Suç duyurusu dilekçesinde, 24 Eylül 2024 tarihinde "Tüm park bahçeler ve mezarlık alanlarında bakım onarım ve rehabilitasyon" başlıklı hizmet alım ihalesinin ihale hukukuna aykırı olarak gerçekleştirildiği kaydedildi. Başvuruda, Orjin Çevre Sağlık İlaçları Peyzaj Tarım İnşaat ve Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne 54 milyon 572 bin TL bedel ile verilen ihale için sadece 3 firmanın ihaleye davet edildiği aktarıldı. İhalenin verildiği şirketin sahibinin, davet edilen bir şirketin sahibinin kardeşi, diğer şirket sahibinin ise yakın akrabası olduğu bilgisi paylaşıldı. 
 
Bir diğer dilekçede, 07 Kasım 2023 tarihinde "Vektörle mücadele, sokak hayvanlarının toplanması ve dezenfeksiyon hizmet alımı" başlıklı ihalesinde kanuna aykırı davranıldığı belirtildi. Promise Çevre Sağlık İlaçları ve Hizmet İthalat İhracak Sanayi Limited Şirketi’ne 21 milyon 300 bin TL bedelle verilen ihaleye de sadece 3 firmanın davet edildiği, firma sahiplerinin akraba olduğu kaydedildi. 
 
24 Ekim 2023 tarihinde "Halfeti Gölü ve bağlantılı kanalların doğal yapısına dönüştürülmesi ve dezenfeksiyonu" hizmet alım ihalesinin Vekon İlaçlama Temizlik Peyzaj İnşaat Ve Ajans Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne 54 milyon 43 bin TL bedelle verildiği ifade edildi. İhaleye davet edilen 3 firma sahibinin akraba oldukları kaydedildi. 
 
YAPILMAYAN HİZMETE ÖDEME YAPILDI 
 
Başvuruda, ihalelerde kararlaştırılan bedeller ile gerçek bedeller arasında "astronomik ölçüde bir farkın" olduğu vurgulandı. Ayrıca yükleyici firmalar tarafından taahhüt edilen işlerin bir kısmının yerine getirilmediği ve bir kısmının da eksik yapıldığı tespit edildi. 
 
Sözleşme kapsamındaki ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarının sözleşme ile belirlenen bölgelerin hiçbirinde gerçekleştirilmediği kaydedildi. Belediye başkanlığı tarafından düzenlenen hakkediş raporlarından ise, taahhüt edilen hizmetlerin yerine getirilmemesine rağmen firmalara hizmeti yerine getirmiş gibi ödeme yapıldığı aktarıldı. 
 
Başvuruda, kamu zararı doğuran Albayrak ile usulsüz işlemlere dahil olan bütün kamu görevlilerinin birinci derece yakın akrabalarıyla birlikte mal bildiriminde bulunması talep edildi. Ayrıca belediye personelleri, kamu görevlileri, yüklenici firma ve yetkililer hakkında dava açılması ve "kaçma şüphesi" gerekçesiyle adli kontrol uygulaması başlatılması talep edildi. Başvuruda, yerel yönetimler uzmanları tarafından konuya dair hazırlanan değerlendirme raporları da yer aldı. 
 
Konuya dair görüştüğümüz belediye yetkilileri, birçok ihalede benzer usulsüzlükler tespit ettiklerini ve hazırladıkları dilekçeleri savcılığa teslim edeceklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
Lahbib: Gazze için müzakereler acilen yeniden başlamalı
Lahbib: Gazze için müzakereler acilen yeniden başlamalı