Yaza formda girmek için sağlıklı beslenme önerileri

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, yaza formda girmek için sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.  

84 kez okundu.
Yaza formda girmek için sağlıklı beslenme önerileri

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, doğru besinleri tercih ederek, sağlıklı kilo vermek için atılabilecek ilk adımlardan birinin metabolizma hızı ölçümü olduğunu belirterek, ''Kişinin ağzı ve burnu bir maske ile örtülür. Yaklaşık 10-15 dakika süren ölçümde, kişinin oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçümü yapılır. Bu ölçümün sonunda diyetisyen kişiye özel bir beslenme programı hazırlar.'' dedi.

Hızlı kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetlerin uzun vadede sağlıksız sonuçlara neden olduğunu vurgulayan Dyt. Berna Ertuğ, şöyle devam etti:

''Doğru beslenme şekli kişiye özeldir ve bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti gibi birçok faktörün birleşmesiyle şekillenir. Fazla kiloları verebilmek için aceleci davrananlar, yanlış diyetler ve hızlı kilo kaybı ile vücudunu olumsuz etkilemektedir.''

''Beslenmede “4 yapraklı yonca” modeli; doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için takip edilmesi gereken bir kuraldır.'' diyen Dyt. Berna Ertuğ, her yaprğın 1 besin grubunu oluşturduğunu söyledi.

Ertuğ, ''Bu gruplar; süt ve ürünleri grubu (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl grubu (ekmek, makarna, pilav, çorba…), meyve ve sebze grubudur. Diyetisyen kişiye en uygun diyet programını oluştururken, her bir gruptan alınması gereken miktarları da belirler.'' açıklamasını yaptı.

Dyt. Berna Ertuğ, yaza formda girmek için sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanın dışında düzenli egzersiz, hareketli yaşam ve su tüketiminin de ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

''Yüzmek yaz aylarında oldukça rahatlatıcıdır ve farkında olmadan kilo vermenizi sağlar, bu nedenle fırsat buldukça yüzün. Daha çok su içmeye özen gösterin. Günde ortalama 2.5 lt su tüketin. Buzlu çay, soğuk kahve, gazlı içecekler, limonatalar gibi içeceklerden mümkün oldukça uzak durun.  Açık havada egzersiz yapmak daha fazla kalori yakmanıza neden olabilir. Sabah erken saatlerde antrenman yapın. Açık havada yürüyüş yapın. Günde iki kez açık havada 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak bile, doğru beslenmeyle eşleştirildiğinde gözle görülür değişiklikler gösterebilir.''

Hibya Haber Ajansı

Yaza formda girmek için sağlıklı beslenme önerileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U18 Erkek Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası’na veda etti
U18 Erkek Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası’na veda etti
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı