Ekmen: Diyarbakırlı hastalar kobay olarak mı kullanıldı?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin iddialarını Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'na soru önergesi olarak yöneltti.

128 kez okundu.
Ekmen: Diyarbakırlı hastalar kobay olarak mı kullanıldı?

Ekmen, Covid-19 hastaları üzerinde izinsiz ve etik dışı olarak denendiği iddia edilen ‘Türk ışını’ adlı cihazla ilgili soruları dile getirdi ve bu süreçte yaşanan ciddi ihlalleri sorguladı.

Ekmen, Prof. Dr. Cenap Ekinci'nin ve Diyarbakır Tabip Odasının açıklamalarına dayanarak, Haziran 2020'de tıbbi cihaz üreticisi bir firmanın, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Covid-19 hastaları üzerinde izinsiz ve bilimsel olmayan denemeler yaptığına dikkat çekti. Ekmen, "Bu iddialar, toplumu ve sağlık camiasını derinden sarsmıştır. Hastalara ve yakınlarına bilgi verilmemiş, diğer tedavileri kesilmiş ve bazı hastaların hayatını kaybettiği iddia edilmektedir." dedi.

Ekmen, Sağlık Bakanlığı ve Covid Bilim Kurulu'nun bu araştırmadan haberdar olup olmadığını ve hangi aşamalarda bilgi sahibi olduklarını sordu. "Bu araştırmadan Sağlık Bakanlığı'nın haberi var mıdır? Varsa hangi aşamalarda bilgi sahibi olunmuştur? Yine bu araştırmadan Covid Bilim Kurulu'nun haberi var mıdır?" diye belirtti.

Ekmen, bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış olup olmadığını ve alınmışsa hangi kurum üzerinden alındığını sorguladı. Ayrıca, uygulamada adı geçen özel uçağın kime ait olduğunu ve SGK ile anlaşmalı medikal malzeme satan şirketlerin bu araştırmada rolünü merak etti. "Bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış mıdır? Alınmışsa hangi kurum üzerinden alınmıştır? Açıklamada adı geçen uçak kime aittir?" açıklamasını yaptı.

Ekmen, neden Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bu deney için seçildiğini ve bu deneye göz yuman yetkililerin sonradan hangi terfileri aldığını sordu. "Bu deney için neden Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi seçilmiştir? Deneye göz yuman yetkililer sonradan hangi terfileri almıştır?" ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Ekmen: Diyarbakırlı hastalar kobay olarak kullanıldı?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U18 Erkek Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası’na veda etti
U18 Erkek Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası’na veda etti
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı
MSB: Hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 340 şahıs yakalandı