Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Onlar Ermiş Muradına' kitabına ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Onlar Ermiş Muradına" hikaye kitabı kapsamında bakanlığa yönelik iddialara ilişkin açıklama yayımladı.

116 kez okundu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Onlar Ermiş Muradına' kitabına ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Onlar Ermiş Muradına' hikaye kitabı kapsamında bakanlığa yönelik iddialara ilişkin yanıt verdi.

Türkiye'de yayımlanana eserlerde suç teşkil eden hususların belirlenmesi ve bunlara karşı herhangi bir cezai yaptırım uygulanmasının kanunen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sorumluluğunda olmadığının ifade edildiği açıklamada "Bakanlığımız tarafından verilen Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) mecburi bir uygulama değildir ve bu uygulamanın amacı eser numaralarının uluslararası bir yöntemle standardize edilmesi ve materyalin kimliğinin tanımlanmasıdır." denildi.

Açıklamada, bandrol işlemlerinin amacının ise eser ve hak sahiplerinin haklarının takip edilmesini sağlama ve fikri hak ihlalleriyle mücadele etmek olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili birimleri tarafından doğrudan ya da bu birimlerin koordinasyonunda gerçekleştirilen ISBN tahsisi ve bandrol tahsisi eserin yayımı öncesinde gerçekleştirilen ve eserin içeriğiyle hiçbir ilgisi olmayan işlemlerdir. Bu çerçevede de kesinlikle içeriğin onaylandığı anlamına gelmezler. Basılmış eserler yoluyla işlenen suçlar 5187 Sayılı Basın Kanunu'na bağlı olarak takip edilir. El koyma, dağıtım ve satış yasağı koyma işlemi ancak Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma ve kovuşturmaya binaen ilgili mahkemelerin kararıyla yapılabilir."

Açıklamada, yasaklama ve el koyma kararlarının yargı mercilerince verilmekte olduğu, kitapların yayımı öncesinde ve sonrasında içerik olarak denetlenmesinin, yasaklama, el koyma veya toplatılması kararlarının alınmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yetkisinin bulunmadığına dikkat çekildi.

Hibya Haber Ajansı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Onlar Ermiş Muradına' kitabına ilişkin açıklama
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın "İsrail" kararına destek