“Gökyüzü otoyolu” 2 trilyon yuanlık büyüklüğe ulaşacak

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) ile birlikte ülkenin toplam İHA sayısının geçen yılın sonuna göre yüzde 48 oranında arttığı belirtildi.

49 kez okundu.
“Gökyüzü otoyolu” 2 trilyon yuanlık büyüklüğe ulaşacak

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) ile birlikte ülkenin toplam İHA sayısının geçen yılın sonuna göre yüzde 48 oranında arttığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, an itibarıyla Çin’de 14 binden fazla İHA firmasının geçerli sivil İHA işletme sertifikası bulunuyor ve 225 binden fazla kişi İHA pilot ehliyetine sahip durumda. Çin’de yılın ilk yarısında yeni kayıtlı insansız hava aracı (İHA) sayısının 600 bini aştığı bildirildi.

Düşük irtifalı havacılık ekonomisi Çin’de, deyim yerinde ise uçuşa geçiyor. Hacmi 2023 yılında 500 milyar yuanı aşan ve 2030 yılına değin 2 trilyon yuanı aşması beklenen bu ekonomi, Çin’in endüstriyel gelişimi için bir altın fırsata dönüşeceğe benziyor.

Bu artışla Çin, bin metre yüksekliğin altındaki hava sahasında uçan hava araçları tarafından gittikçe daha çok kullanılan bir “gökyüzü otoyoluna” dönüştü. İçinde insan bulunan hava araçlarına ilaveten dronlar da söz konusu "otoyolda" sıkça gidip geliyorlar. Bu araçlar kan ve ilaç taşıyor, zamanında ve tam istenen yere yemek teslimatı yapıyor. Ayrıca dronlar, taze deniz ürünlerini limandan doğrudan doğruya müşteriye ulaştırmakta da kullanılıyor. Öte yandan kırsal bölgelerde, tohum ekme ve gübre saçma süreçlerine yardım ederek tarım üretimini daha etkin duruma getiriyor.

Hibya Haber Ajansı

“Gökyüzü otoyolu” 2 trilyon yuanlık büyüklüğe ulaşacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
Zelenski: Rusya'nın füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Uluslararası Adalet Divanı'nın "İsrail" kararına destek