Sıkılaştırma sözü

ABD piyasalarında haftanın ilk işlem günü dar bantta dalgalı bir seyir izlenirken, Asya borsalarında sabah saatlerinde hafif satıcılı bir seyir görülüyor.

52 kez okundu.
Sıkılaştırma sözü

ABD piyasalarında haftanın ilk işlem günü dar bantta dalgalı bir seyir izlenirken, Asya borsalarında sabah saatlerinde hafif satıcılı bir seyir görülüyor. Petrol fiyatların da ise geçen haftaki düşüşün ardından hafif toparlanma görülüyor. G7 ülkelerinin, Rus petrolünün fiyatını sınırlandırma planını da içeren yeni yaptırımlarla Rusya'nın maliyesi üzerindeki baskıyı sıkılaştırma sözü vermesiyle petrol fiyatlarının yükseldiği görülüyor. ABD ham petrolü %0.99 artışla varil başına 110.65$'a yükseldi. Brent petrol varil başına 116.22 dolara yükseldi. Commonwealth Bank of Australia'daki analistler bir araştırma notunda, "Sıkı arz haberleri (petrol) piyasasını destekledi" dedi. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,7 düştü. Endeksin bu ay %3.8 düştüğü görüldü. ABD hisse senedi vadeli işlemleri S&P 500 e-minis %0,27 yükseldi. Avustralya hisseleri %0.25, Japonya'nın Nikkei hisse senedi endeksi %0.5 yükseldi. Hazine faizlerinin, sermaye ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin ardından Pazartesi günü yükselişiyle bekleyen konut satışlarının bir önceki aya göre yukarı yönlü sürpriz yapmasına neden oldu. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, Pazartesi günü ABD'nin %3.194'lük kapanışına kıyasla en son Salı günü %3.1847'ye ulaştı. Tüccarların daha yüksek Fed fon oranları beklentileriyle yükselen iki yıllık getiri, ABD kapanışı %3,123'e kıyasla %3,0974'e ulaştı. Diğer yandan yatırımcıların enflasyon ve faiz oranı artışlarına ilişkin beklentileri tartmasıyla ABD dolarının büyük rakipleri karşısında değer kaybettiği izlendi. Doların diğer büyük ticaret ortaklarının para birimleri sepeti karşısındaki değerini izleyen dolar endeksi 103,91'e geriledi. Altın biraz yükseliş gösterirken, Spot altın ons başına 1.824.28 dolardan işlem gördü. Yurt içinde öne çıkan bir verinin olmadığı günde, yurt dışında Almanya GFK tüketici güveni, ABD konut fiyatları ve tüketici güven endeksi verileri izlenecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj indirimlerinde süre 6 ay daha uzatıldı. Buna göre, indirim uygulaması 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar stopaj oranları, vadesi 6 aya kadar olan hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5, 1 yıla kadar olanlarda yüzde 12 yerine yüzde 3, 1 yıldan uzun olanlarda ise yüzde 10 yerine yüzde 0 olarak uygulanacak.

Rus doğal gaz devi Gazprom, 21-28 Haziran tarihleri arası için planlanmış bakım çalışmalarının tamamlandığı TürkAkım boru hattı üzerinden gaz sevkiyatının yeniden başladığını duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuri Ushakov, Putin’in kasım ayında Endonezya’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılmayı planladığını açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G7 liderlerinin iklim, enerji ve açlıkla mücadelede işbirliğini arttıracağını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın ticarette kayrılan ülke statüsünün kaldırılmasının ardından bu ülkeden ithal edilen bazı ürünler için gümrük tarifesini yüzde 35'e çıkardı.

İngiltere'de enflasyon bekleyişleri Haziran ayında Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 6,1 seviyesinde kaldı

Avrupa Birliği'nin hasat izleme kuruluşu MARS'ın projeksiyonlarına göre Rusya'nın buğday üretimi 2022 yılında yüzde 16 artışla 88,8 milyon ton olacak.

Goldman Sachs Group faiz stratejistlerine göre ABD faiz piyasaları 2024 yılında bir resesyona girilmesi riskini düşük fiyatlıyorlar.

En yakın vadeli Japon devlet tahvili vadelilerinde işlem hacmi dün bu yılın en düşük seviyesine indi. İşlem hacmi son 12 ay ortalamasının yüzde 60 altında gerçekleşti.

Standard & Poor's (S&P), Euro Bölgesi'nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,7'den yüzde 2,6'ya ve 2023 yılı beklentisini yüzde 2,2'den yüzde 1,9'a indirdi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Sıkılaştırma sözü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce: “Medya kanallarına sesleniyorum seçim gecesini konuşalım”
İnce: “Medya kanallarına sesleniyorum seçim gecesini konuşalım”
Fauci:
Fauci: "Covid-19 virüsünü ben yarattım"