Şanlıurfa’da 300 TL kırtasiye yardımı için 17 bin kişi başvurdu!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin kişiye yapacağı 300 TL kırtasiye yardımı için 17 bin kişi başvuru yaptı.

2450 kez okundu.
Şanlıurfa’da 300 TL kırtasiye yardımı için 17 bin kişi başvurdu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı enflasyonunu yıllık olarak yüzde 80,21 olarak açıkladı. Akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Ağustos ayı itibarıyla yıllık enflasyon oranını yüzde 181,37 olarak açıkladı. Birçok kalemde yaşanan fiyat artışları nedeniyle alım gücü azalan yurttaşlar sosyal yardım kurumlarına başvurmak zorunda kalıyor. Urfa’da her yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kırtasiye (Çanda, kalem, silgi, defter) yardımı için bu yıl binlerce kişi başvurdu. Çocuklarını ilkokula kaydeden velilere okul görevlileri tarafından 300 TL olan kırtasiye yardımı için valiliğe bağlı sosyal yardımlaşma vakfı adres gösterildi. Geçtiğimiz ay sosyal yardıma başvuran velilere, valilik görevlileri yardımın; Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü tarafından yapılacağını bildirdi. Bunun üzerine Ağustos’un ikinci haftası birçok veli belediyeye bağlı merkez Haliliye ilçesi Paşabağı Mahallesi’nde bulunan Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne başvurdu.

 KAPI VELİLERİN YÜZÜNE KAPATILDI

 Velilerin başvurusunu öğrenci belgesi ile birlikte alan belediye çalışanları yardımın 5 Eylül’de yapılacağını bildirdi. Ancak dün yardımları almak için belediyenin Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne giden binlerce kişi yardımın yapılmayacağı cevabı ile karşı karşıya kaldı. Müdürlüğün önünde uzun kuyruklar oluşturan velililer, yetkililerin yardım yapılmayacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Velilerin tepkisi üzerine müdürlüğün önünde birçok zabıta getirildi. 300 TL kırtasiye yardımı için başvuru oluşturduklarını ve kendilerine Pazartesi günü almaya gelmeleri yönünde açıklama yapıldığını belirten veliler uzun süre müdürlük önünde yetkililerin açıklama yapmasını bekledi. Açıklama yapılmadığı gibi, müdürlüğün kapısını zabıtalar aracılığıyla velilerin yüzüne kapatıldı Zabıtaların tavırlarına tepki gösteren yurttaşlar, birçok kez yardımı almak için otobüs ile geldiklerini ve maddi olarak zarara uğradıklarını belirtti. Kimi veliler ise “yandaş” olan kimi kişilerin yardımı aldığını öne sürdü.

 İKİ HAFTADA 17 BİN BAŞVURU

 İşine son verilme korkusu nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’nde çalışan bir yetkili, iki haftada 17 bin kişinin yardımı almak için başvuru yaptığını belirterek, 5 bin kişiye yardım yapılacağını söyledi. Aynı görevli yardım edilecek kişilerin maddi durumu araştırıldıktan sonra 5 bin kişinin belirlenerek yardımların evlerine gönderileceğini ekledi. 17 bin kişi başvurduktan sonra yardımı almak için yapılan başvuruların kapatıldığı öğrenildi.

 ÇANTA BİN TL’YE DOLUYOR

 Geçen sene 600 TL’ye dolan bir okul çantasının bu yıl yaklaşık olarak bin TL’ye dolduğunu belirten velilerden Vedat Yalçın, “İki hafta önce başvuru yaptık bize okula bir hafta kaldığında öğrenci belgesini alıp gelin denildi. Bende çocuğumun okul belgesini alıp geldim şimdi de ‘öyle bir şey yok’ diyorlar. Bizi içeri almıyorlar. Verecekleri bir kalem bir çanda ancak onu da vermiyorlar. Diyorlar ‘evlere göndereceğiz’ ancak hiç ihtimal vermiyoruz. Vermeyecektiniz bere bu kadar millete gelin demeseydiniz yazık değil mi millete bu sıcakta burada toplanmışlar. Yüz kişi geliyor yüz kişi gidiyor” diye konuştu.

 YARDIM YOK ÖĞRENCİLER MAĞDUR

 Geçen sene belediyeye bağlı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’nden 4 çocuğu için kırtasiye yardımı aldığını belirten Pınar Aşkan, “Bu sene vermiyorlar. Ben geçen hafta başvurdum bana Pazartesi gel dediler. Dün gittiğimde ise bana ‘yok’ dediler. İnsanları kandırıyorlar. Ailelere yardım ettik diyorlar ancak yardım yok. Önce bizi Valiliğe bağlı vakıfa yönlendirdiler ancak orada bulunanlar bizi yine buraya yönlendirdi. Bize vermediler ancak alan oldu. Şimdi yetkililer bize ‘kimse almadı böyle bir yardım yok’ diyorlar ancak ben kendi gözümle gördüm bir abi geldi ve kağıdı gösterdikten sonra yardımı aldı. Biz de fakiriz, neden bize vermiyorlar? Gönülleri kime isterse ona veriyorlar. İçerde kime vereceklerine dair her hande bir katalogları var. Her şey çok pahalı olmuş alamıyoruz. Öğrenciler mağdur” şeklinde konuştu.

 

 

MA / Emrullah Acar

 

Şanlıurfa’da 300 TL kırtasiye yardımı için 17 bin kişi başvurdu!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre koruma için dronlar meyve bahçelerini izledi
Çevre koruma için dronlar meyve bahçelerini izledi
Hentbol ligleri
Hentbol ligleri