Asya’da pozitif bir hava

ABD’de zayıf gelen imalat verisinin piyasalarda Fed’in para politikasına ilişkin sıkılaştırma beklentilerini azaltmasının ardından bu sabah Asya’da pozitif bir hava görmekteyiz.

85 kez okundu.
Asya’da pozitif bir hava

Bugün Ne Bekliyoruz ABD’de zayıf gelen imalat verisinin piyasalarda Fed’in para politikasına ilişkin sıkılaştırma beklentilerini azaltmasının ardından bu sabah Asya’da pozitif bir hava görmekteyiz. ABD hisse endekslerindeki güçlü yükselişlerin ardından Japonya’da Nikkei225 Endeksi %2,90, Topix Endeksi %3,17 artıda seyretmekte. Güney Kore’de Kospi Endeksi tatilden sonra ilk işlem gününde %2,55, Kosdaq Endeksi %3,29 alıcılı bir seyir izliyor. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi %1,83 artıda. Çin ve Hong Kong endeksleri bayram tatili dolayısıyla kapalı. ABD endeks vadelilerinde de %1’in üzerinde yükselişle mevcut. ABD Hazine tahvili faizleri ve dolar hız kesmeye devam ediyor. Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugün 25bp ile beklenti altında faiz artırımına giderek politika faizini %2,60 ile dokuz yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Toplantı özetinde daha fazla faiz artırımı beklendiği belirtildi; banka art arda altıncı kez faiz artırımına gitmiş oldu. Bugün veri takviminde ABD’de ağustos ayı fabrika siparişleri ve JOLTS açık iş sayısı, Euro Bölgesi’nde ağustos ayı ÜFE rakamları takip edilecek. ABD’de açık iş sayısının ağustosta bir miktar gerilemesi bekleniyor. Ayrıca, Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunan New York Fed Başkanı John Williams ile Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in konuşmaları izlenebilir. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyon verisinin ardından aylık fiyat gelişmeleri raporunu ve ayrıca eylül ayı reel efektif döviz kurunu (REDK) yayınlayacak. TÜFE bazlı REDK ağustosta 53,89 puandan 52,84 puana gerilemişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Haftanın ilk işlem gününde Avrupa hisse endeksleri %0,14-1,79 aralığında artarken ABD hisse endekslerindeki artış %2’yi aştı. DAX Endeksi %0,79, CAC 40 Endeksi %0,55 ve FTSE 100 Endeksi %0,22 arttı. ABD tarafındaysa Dow Jones Endeksi %2,66, S&P 500 Endeksi %2,59 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %2,27’lik artış kaydetti. EUR/USD paritesi 0,983 düzeyine yükselirken Dolar Endeksi (DXY) 0,5 puanlık düşüşle 111,7 puana geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faiziyse 19bp düşerek %3,64 seviyesine indi. 10 yıllıklar ve DXY’deki gerileme emtia grubu fiyatlamalarında hissedildi. Brent petrol %4’e yakın artışla varil başına 88USD’ye, ons altın %2,34’lük artışla 1.700USD’ye yükseldi. Eylül ayına dair açıklanan nihai verilere göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI 1,2 puan düşerek 48,4 puana geriledi. Eşik değerin altında kalan endeks, talebin düşmesi ve yüksek enerji fiyatları nedeniyle imalat sektöründeki gerilemenin devam ettiğini gösterdi. ABD’de ise ISM imalat PMI verisi 1,9 puanlık düşüşle 50,9’a geriledi. ISM imalat PMI eşik değerin üstünde kalsa da azalan yeni siparişlerin etkisiyle Mayıs 2020’den bu yana en düşük büyümeyi kaydetti.

Gün boyu yukarı yönlü hareketini koruyan BIST100 Endeksi kapanışa doğru güçlenen alışların da etkisiyle dün %6,67’lik artışla 3.392,13 puana yükseldi. Böylece gösterge endeks gün içinde gördüğü en yüksek seviyede kapanış yaptı. Likit Banka Endeksi’nde (XLBNK) %9,87 ve Banka Endeksi’nde (XBANK) %9,75’lik artış gerçekleşti. USD/TRY kuru %0,23 ve EUR/TRY kuru %0,48 arttı. Gram altın ise 26 TL değerlenerek yaklaşık bir aylık aradan sonra ilk defa 1.000 TL’nin üzerinde günü tamamladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre eylül ayında yıllık TÜFE %83,45’e, aylık TÜFE %3,08’e yükseldi. Ancak bu yükseliş piyasa beklentilerinin bir miktar gerisinde kaldı. Üretici enflasyonu tarafında ise üretici fiyatları aylık %4,78, yıllık %151,5 arttı. Ağustos ayında 47,4 puan olarak ölçülen İSO imalat PMI eylülde 46,9 puana geriledi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Asya’da pozitif bir hava
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre koruma için dronlar meyve bahçelerini izledi
Çevre koruma için dronlar meyve bahçelerini izledi
Hentbol ligleri
Hentbol ligleri