Aksakal: "Artık silip süpürme süreci başlamalı”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, "Pençe-Kılıç harekatına karşı, ‘olmayan akıllarıyla’ sözde misilleme yapmaya çalışan alçaklar yaşadıkları cehennemin kat be kat fazlasına kendilerini hazırlasalar iyi olur, artık silip süpürme süreci başlamalı." dedi.

104 kez okundu.
Aksakal:

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, gerçekleştirdiği basın toplantısında yaşanan gelişmeleri, ülke ve dünya gündemini değerlendirdi.

Konuşmasına dün Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ile başlayan Aksakal, “Depreme maruz kalan tüm yurttaşlarımıza buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, Allah beterinden korusun. Ancak; bu depremde görüldü ki, yine bir kamu binası olan Adliye Binasının çatı katında ciddi bir hasar oluştu. Bir kamu binası günümüzde ve onca deprem felaketi sonrasında inşa edilmiş olur da böyle bir sonuçla karşılaşılır?” dedi.

Aksakal, tek tesellilerinin depremin sabaha karşı meydana gelmesi olduğunu belirterek, “Demek ki mesai saatleri içinde olsa Adliye önünde bulunan insanların üzerine düşecek olan yıkıntılar sebebiyle belki de can kayıpları yaşanacaktı. Bu olanlardan sonra ilk tespitimiz şudur ki; Demek ki akıllanmamışız. Yaşananlar karşısında söylenecek tek söz budur.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Düzce Cumhuriyet Başsavcısına çağrıda bulunan Aksakal, şunları kaydetti:

“Bu Adliye Sarayını.. ‘Saray’ adı verilen bu binanın projesini çizenden, inşaatını yapana kadar, Yapı Denetim Yetkilisinden binayı teslim alanına kadar kim varsa yargı karşısına çıkarılmalı ve bunun hesabı sorulmalıdır. Sadece bu değil, Gölyaka’da ve diğer yerlerde hasar gören yapıların da sorumluları mutlak surette hesap vermelidir. Hiçbir gerekçe bu talebimiz karşısında haklılık payına sahip olamayacaktır. Olay tamamen rantsal dönüşüme endekslenmiştir.”

Aksakal, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlere minnet ve şükranlarını sunduğunu ifade ederek, “Bu vesileyle 24 Kasım gününü yaşayamadan hain terör örgütü PKK/PYD’nin Gaziantep/Karkamış’a yönelik roket saldırısında yaşamını yitiren Ayşenur öğretmenimiz nezdinde teröre kurban verdiğimiz tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

Terör saldırılarının sebebi ve gerekçeleri konusunda küresel emperyalizmin etkin aktörlerinin başrolünde kimin olduğunu çok iyi bildiklerini dile getiren Aksakal, “İşte bu Pençe – Kılıç harekatına karşı, ‘olmayan akıllarıyla’ sözde misilleme yapmaya çalışan alçaklar yaşadıkları cehennemin kat be kat fazlasına kendilerini hazırlasalar iyi olur, artık silip süpürme süreci başlamalıdır. Demokratik Sol Parti olarak her zaman olduğu gibi olayları tüm gerçekliğiyle irdeleyerek görüşlerimizi ve düşüncelerimizi açıkça ortaya koyuyoruz.” dedi.

Aksakal, dış politikada aslolanın ülke çıkarları olduğunun altını çizerek, “Her fırsatta söylediğimiz gibi terörle mücadelede kesin başarı elde etmenin yolu bölgesel barışın tesisi ile ancak gerçekleşebilir. Devletler arası ilişkilerde ve siyasette sınırsız dostluklar, sonsuz düşmanlıklar olamaz. Dolayısıyla Mısır’la başlatılan diyalog ve girişimler doğru bir politikadır, aynı şekilde Suriye ile de eş zamanlı olarak süreç başlatılmalıdır.”  ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 2023 yılı Yeniden Değerleme Oranı hakkında konuşan Aksakal, şunları söyledi:

“Israrla yüzde 85’ler düzeyinde gösterilmeye çalışılan enflasyonun esasen yüzde 122,93 olduğu görüldü. Yıllık değerlendirmede birçok kalemde yüzde 300’lere varan fiyat farkları olduğunu hepimiz günlük yaşamdan biliyoruz. Ne var ki devletin resmi rakamlarına itibar etmek zorundayız. 21 Aralık 2021 tarihinde başlayan Kur Korumalı Mevduat Sistemi bağlı bulunduğu döviz kuru olan ABD Dolarının son aylarda 18.40 ile 18.65 TL arasında sıkışmasından ve enflasyonun yüzde 85.5 olmasından dolayı mevduat sahiplerine ciddi reel zarar vermeye başlamıştır.” dedi.

Aksakal, parlamentoda bütçe kanunu üzerine görüşmelerin komisyonlarda devam ettiğine dikkati çekerek, “Elbette Bakanlıkların sunduğu bütçe üzerinde muhalefet partilerinin eleştirileri ya da önerileri olacaktır. Bu sürecin doğal akışı da budur, ancak öyle diyaloglar gündeme düşüyor ki, bunların ne beşeri ilişkiler kurallarına ne de devlet adamlığı kurallarına uyan yanı var. Orası milletin Meclisi ve siz milleti temsil ediyorsunuz. Lütfen kendinize gelin, asil Türk milleti dünyanın gözü önünde yapılan bu denli saygısızlıklara, bu denli laçkalıklara müstahak değildir.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Aksakal: "Artık silip süpürme süreci başlamalı”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık, Gine Bissau'nun Milli Günü'nü kutladı
Bakanlık, Gine Bissau'nun Milli Günü'nü kutladı
GAZİRAY, günlük 10 bin yolcu taşıyor
GAZİRAY, günlük 10 bin yolcu taşıyor