Shanghai Forumu 2022 düzenlendi

Shanghai Forumu 2022, 25-26 Kasım tarihlerinde düzenlendi.

59 kez okundu.
Shanghai Forumu 2022 düzenlendi

Shanghai Forumu 2022, 25-26 Kasım tarihlerinde düzenlendi.

“Çoklu Küresel Sınamalara Asya’nın Yanıtları” temalı foruma, çok sayıda ülkeden hükümet yetkilileri ile düşünce kuruluşu, üniversite ve şirketlerin temsilcileri katıldı.

Fudan Üniversiesi Rektörü Jin Li, dün düzenlenen açılışta, sürekli gelişen, müreffeh, istikrarlı ve dinamik bir Asya’nın, Çin dahil tüm ülkelerin ve bölgelerin ortak çıkarına uyduğunu söyledi.

Jin Li, "Dünyanın karşılaştığı en ivedi ve kritik sorunlara çözüm getirilmesi için kökü Asya’da bulunan bir küresel konsensüs sağlanmalı, Shanghai Forumu’nda küresel yönetişime dair ana başlıklar hakkında öneriler ortaya koyulmalı." dedi.

Eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Chas Freeman, ASEAN’ın dünyanın en büyük beşinci ekonomisi haline geldiğini hatırlatarak, bunun büyük ölçüde Çin’in dışa açılmasından faydalandığını, Çin’in aynı zamanda tüm komşularının en büyük ticaret ve yatırım ortağı olduğunu kaydetti.

Freeman, gelecekte Asya ülkeleri arasındaki iş birliğini güçlendirmek için Çin’in çok taraflı bir koordinasyon mekanizmaları kurabileceğini dile getirdi.

Eski İspanya Dışişleri Bakanı ve Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Özel Kalem Direktörü Arancha Gonzalez, Çin’in Asya’nın kritik bileşeni olduğuna dikkat çekerek, reform ve dışa açılma ile ekonomik istikrarı ve gelişmeyi ilerletme konularında Çin’in önemli bir sorumluluk üstlendiğini dile getirdi.

Gonzalez, küresel sınamalara karşı Çin’in kadim bilgeliğine başvurulması ve Asya ülkelerinin bölgesel gerginlikler karşısında yumuşak politikalar benimseyerek çok taraflılık yolunda ilerlemesi önerisinde bulundu.

Gonzalez, Asya ülkelerinin iklim değişikliğine öncelik vermesi ve politika hazırlama sürecinde Çin ve diğer ülkelerin yararına olan adımlar atması gerektiğini kaydetti.

2014 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Jean Tirole de çeşitli sınamalar karşısında teknolojik gelişmenin ve inovasyonun önemine vurgu yaptı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Shanghai Forumu 2022 düzenlendi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Egeli madencilerin 2023 hedefi 1 milyar 400 milyon dolar ihracat 
Egeli madencilerin 2023 hedefi 1 milyar 400 milyon dolar ihracat 
İyi veri iyi piyasa
İyi veri iyi piyasa