DERSİMİZ MATEMATİK
Nevzat Dede Çocuklarla…

DERSİMİZ MATEMATİK

Bu içerik 1514 kez okundu.
Nevzat Dede Sevgili çocuklar,   
Başlığı okuyunca alnınız buruştu, yazıyı okumaktan vazmı geçtiniz?
Durun hemen karar vermeyin. Şu ana kadar Batılıların matematik içinde hiç kullanmadıkları ama Müslümanların 16 asırdır kullandıkları bir mef’um (varlık) dan söz edeceğim, size.
Bu varlığa biz Bereket diyoruz. Ancak bu varlık gözle görülmez ve elle tutulmaz. Sadece hissedilir.
Batlılar 2 x 2 = 4 ettiğini söylerler. Biz ise bu denklemin içine bereket mef’umunu da katarız ve “Sizin 4’ünüze karşılık bizim içinde bereket olan 4’ümüz. Hangisi daha çok faydalı olur? Bizim 4’ümüzde bereket olduğu için bize ve çevremize daha çok verimli ve faydalı olur.”
Sevgili çocuklar, bu konuyu açıklayan bir hikâyeyi dinleyelim şimdi.
Tarihimizde İbrahim Ethem diye Allah dostu var. Bir adam İbrahim Ethem’e gelerek;
“Bereket diye bir şey yok. Bu bereket, gözle görülmüyor, elle tutulmuyor. Onun için ben inanmıyorum” der. İbrahim Ethem ona; 
“Şu koyunlarla köpekleri görüyor musun” der. Adam da evet, der.
İbrahim Ethem; “Hangisi çok doğurur?” diye sorar. Adam da;
“Köpekler bir seferde 7 enik doğurabilir ama koyun en çok 3 yavru yapar” der. 
İbrahim Ethem; “Peki hangisi çok ölür? En çok kesilen ve insanların et ihtiyacını da karşılayan koyun değil midir?” Adam evet, der. İbrahim Ethem;
“Etrafına baktığında en çok gördüğün hangisidir. Sürüler halinde dolaşanlar koyunlar mı yoksa köpekler mi? Ne dersin?” Adam; “Koyunlardır” der. İbrahim Ethem;
“İşte bereket budur” Koyunlar hem az yavru doğurur ve hem çok kesilerek ölür. Ama dağlarda, bayırlarda bol bol koyun sürülerine rastlarsın da köpek sürülerine rastlayamazsın” der. İbrahim Ethem devam eder; “Koyunun bereketli bir hayvan olmasının sebebi nedir, bilir misin?” diye sorar ve ilave eder;
“Koyunlar gecenin ilk saatlerinde yatarlar ve uyurlar. Şafaktan önce de uyanır, kalkarlar. Böylece rahmet saatini idrak ederler ve üzerlerine bereket yağar. 
Ama köpekler gece boyunca uyanıktırlar ve havlarlar. Şafak vakti geldiğinde de yorulurlar ve yatarlar. Böylece rahmet saatini kaçırırlar. Pek tabii o saatin rahmet ve bereketinden de yararlanamazlar.”
“Bizler de şafaktan önce uyanır ve faydalı şeylerle uğraşırsak Allah (c.c) bize de bereket verir. Yaptığımız her kendimize, çevremize daha çok faydalı olur”
Sevgili çocuklar,
Televizyonla, bilgisayarla oynayarak gece geç vakitlere kadar oturmayın. Akşamdan sonra hemen yatın ve uykunuzu alın. Güneş doğmadan önce de kalkarak o saatlerin rahmet ve bereketinden yararlanın.
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Askeri Ateşe eşleri, depremzede kadın ve çocuklarla buluştu
Askeri Ateşe eşleri, depremzede kadın ve çocuklarla buluştu
Baharın güzelliğine bürünen üniversite yerleşkeleri
Baharın güzelliğine bürünen üniversite yerleşkeleri