AŞK
Mustafa MIZRAK

AŞK

Bu içerik 361 kez okundu.

 Bilimsel verilere göre Türkiye’de insanlar günlerinin 7 saatini internet başında geçirmektedir. Bu oran, her geçen gün daha da artıyor. İnternetin hayatın vazgeçilmezi haline gelmesinin üzerinden yıllar geçti. Bugün internete ulaşmanın bütün zorlukları da ortadan kaldırıldı. Bütün imkânları, hızı ve kolaylıkları ile cebimize yerleştirildi. Hani meşhur tabir ile ‘bir tık ötenizde’ diyorlar ya. Aynen öyle, mobil versiyonlar artık herkesin cebinde cebi ile birlikte tablet olarak çantasında ve hayatın her alanında, nefes kadar hayatın vazgeçilmezi haline getirildi.Bu teknolojinin hayata getirdiği kolaylıklar tartışmasız çok büyüktür. Bankacılık işlemlerinden para transferlerine, veri akışından her türlü yazılı, sözlü ve görsel iletişime kadar her şey artık anlıktır. Bu, elbette büyük bir nimettir. 

Dünya ve insanlar, hiç olmadığı kadar kontrolsüzdür bugün. Beyinler adeta uyuşturulmuştur. Özellikle uzaktan eğitimden sonra artık yeni neslin de kontrolünü kaybediyoruz. Ne baba, çocuğunun yaptıklarını biliyor, ne patron çalışanının. Toplumsallık veya kurumsallık bitirildi. İnsanların ve yapıların fiziki veya biyolojik bağları koparıldı. Herkes bireysel hale geldi. Herkesin özel bir hayatı, özel ve gizli bir boyutu ve kontrolü imkânsız zevk ve ihtirasları oluştu. Sanki sihirli bir el dünyaya değdi. İnsanlar bir birinden koparıldı, özellikle yeni nesil; kimsenin tanımadığı, tarif edemediği bir sistemin boyunduruğuna giriverdi. Bu durum, aslında bir yüzü nimet ve hayatın kolaylığı olan iletişim teknolojisinin aslında kontrolü imkânsız, her şeyi ve herkesi kendisine dönüştüren bir canavar olduğunu da ortaya koymaktadır.
Corona sayesinde artık uzaktan eğitim, okulların da pabucunu dama atmak üzeredir.Bütün bunlar, bilişim teknolojisinin nimetleridir. Hayatı kolaylaştıran ve hayatın zorluklarını eğlenceye dönüştüren boyutlarıdır. Ancak bir de öbür yüz var tabi. Bilişim ve internet, dünya ötesi bir derya gibi. Ne ararsan var. Her türlü ahlaksız paylaşım, sapık anlayış ve yaşam biçimleri de bir tık ötesinde insanların. Aynı şekilde her türlü yasadışı yapılanma, alış veriş ve gayrı meşru ilişkiler de artık önü alınamayacak boyutlardadır. İnsanlar artık sosyal medya üzerinden örgütlenmekte, sosyal medya üzerinden toplumsal mühendislikler yapmakta, zihinsel işgaller gerçekleştirmekte ve sosyal medya üzerinden eylemler yaparak her türlü algı operasyonları icra etmektedirler.
Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunus Emre Sonsırma Galatasaray Nef'te
Yunus Emre Sonsırma Galatasaray Nef'te
Davutoğlu: “Türkiye’yi 70’li yıllara geri götürmenin kapısını araladılar”
Davutoğlu: “Türkiye’yi 70’li yıllara geri götürmenin kapısını araladılar”